Ходять чутки, що існує «вуглеводне вікно» або «анаболічний вікно» – це коли після інтенсивного тренування ваш організм настільки швидко спалює калорії, що можна собі дозволити пончики, фаст-фуд і багато чого ще недозволено калорійного. Чи так це?
Так, білково-вуглеводне вікно дійсно існує. Так називається гіпотетичний стан метаболізму, коли організм відчуває гостру потребу в поживних речовинах (переважно протеїні і вуглеводах). Вживання цих речовин в період «вікна» призводить до максимального анаболічного відгуку і зростання мускулатури, і, що не менш важливо, не призводить до утворення жирової маси. Зазвичай це відбувається до або після тренування.
За умови, що середня тривалість тренінгу складає 45-90 хвилин, білково-вуглеводне вікно триває приблизно 1,5 години до початку і 1,5 години після закінчення вправ.
Які основні поради дають нам фахівці?
1. Приймати високоякісний протеїн (наприклад, сироватковий, яєчний, яловичий) в дозі 0,4-0,5 г на кг маси тіла (тобто середня порція 20-40 г). Це необхідно робити як перед тренуванням, так і після. Перевищення зазначеної дози малодоцільно.
2. Якщо на тренуванні ви відчуваєте слабкість в м’язах або перед тренуванням не вистачає сил, то банан або будь-який інший бистроуглеводний продукт допоможе вам їх заповнити.
3. Не захоплюйтеся швидкими вуглеводами, особливо в періоди зниженої активності.
4. Проміжок часу між перед тренуванням і після тренування- прийомо їжі не повинен перевищувати 3-4 години. Якщо джерелом протеїну служить не спортивне харчування, а прийом змішаної їжі, то часовий інтервал може бути розширений до 5-6 годин.
5. Спортивне харчування на професійному рівні дуже важливо, однак навколо нього не можна будувати тренувальний процес.