1 червня на Михайлівській площі столиці стартує 23-й благодійний «Пробіг під каштанами». Пробіг-довгожитель, пробіг-рекордсмен. Історія та досягнення Пробігу відомі всім, хто хоч трохи цікавиться спортом і благодійністю в Україні. За 23 роки відбувалося багато різних подій. Але всі небайдужі знали: Пробіг відбудеться за будь-якої погоди.
На деякі запитання про особливості проведення «Пробігу під каштанами» в нинішніх реаліях, про його послідовників і критиків, про його перспективи відповідає ініціатор і незмінний організатор Ірина Вікторівна Кузнецова.
– Ірино Вікторівно, цього року Пробіг під каштанами стартує вже в 23-й раз. Одночасно спостерігається справжній бум подібних спортивно-благодійних заходів – марафонів, напівмарафон, велопробігів … За основними принципаим ці заходи не дуже відрізняються від концепції «Пробігу під каштанами». Ви не боїтеся, що зростаюча конкуренція «розмиє» ідею Пробігу?
– Навпаки, конкуренція нас тільки радує. Радує, що закладена «Пробігом під каштанами» традиція заходів, що поєднують в собі з одного боку пропаганду здорового способу життя, змагальність і азарт, а з іншого – душевне прагнення робити добрі справи, триває і розвивається.
Тоді, в 1993 році ми були першими. У той час наш Пробіг був єдиною в Україні спортивно-благодійною акцією такого роду. Багато хто не вірив, що «Пробіг» чекає довге життя. Зараз, озираючись назад, ми самі дивуємося: невже Пробіг існує вже так довго?
Те, що у нас з’явилися послідовники, говорить лише про те, що все більше людей прагне робити добро, допомагати ближньому, особливо якщо це – дитина. Така тенденція не може не радувати.
– Не потрібно нікому пояснювати, в яких непростих політичних та економічних реаліях стартує 23-й Пробіг. Деякі «гарячі голови», особливо в соцмережах, дорікають організаторам подібних спортивно-благодійних акцій в тому, що ви займаєтеся неактуальними проблемами, в той час як найважливіше зараз – допомога армії. Що б Ви їм відповіли?
– Що значить «неактуальними»? Життя і здоров’я наших дітей – це неактуально? Знаєте, я б запитала таких «вічно незадоволених»: за що б’ються і віддають свої життя наші солдати в зоні АТО? За майбутнє України, так? А в чому полягає майбутнє України? У наших дітях! Адже саме їм призначено жити в тій Україні, за яку зараз йде справжня битва. Значить, боротьба за порятунок наших дітей від смертельно небезпечних патологій – це теж частина битви за Україну, за її майбутнє.
– Відомо, що цього року вартість внеску учасника Пробігу зросла до 100 гривень. Як Ви думаєте, чи не вплине нова сума внеску на кількість бажаючих вийти на старт?
– Упевнена – не вплине. І постійне зростання кількості зареєстрованих учасників це підтверджує. Більше того – у нас є всі підстави вважати, що кількість учасників перевищить торішню. Люди починають розуміти, що ситуація ситуацією, а такі вічні цінності, як здоров’я наших дітей, порятунок їхніх життів, турбота про їхнє майбутнє – залишаються незмінними.
Так, ми були змушені підняти розмір внеску учасника Пробігу, і причини цього навряд чи комусь потрібно пояснювати, вони всім відомі. З реаліями нашого часу хочеш – не хочеш, доводиться рахуватися.
– Багато років адресатом грошової допомоги Пробігу є Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. У зв’язку з цим існує думка, що адресна допомога на операцію конкретній дитині є більш ефективною, ніж передача коштів крупному медичному закладу, де вони витрачаються невідомо як …
– Не згодна в принципі. Сьогодні Центр проводить майже 3 тисячі операцій – це три тисячі врятованих дітей. Багато розробок центру є унікальними, професіоналізм його персоналу отримав найвищу оцінку на світовому рівні. Рівень післяопераційної смертності дітей становить 0,95%, у той час як у провідних клініках Європи цей рівень становить 4%. Виникає питання, чи потрібно відправляти дитину з діагнозом «порок серця» кудись за кордон, якщо такий центр знаходиться у нас, в Україні?
Центр – це гордість України, яку потрібно берегти і всіляко підтримувати. На кошти, зібрані учасниками Пробігу, купується новітнє високотехнологічне обладнання. Досить назвати такі апарати як «штучне серце» або контрапульсатор – апарат, що забезпечує у дитини адекватний кров’яний тиск в момент, коли маленьке серце не може зробити це самостійно. Таких апаратів сьогодні всього три в Україні.
Ніхто не сперечається, життя і здоров’я кожної дитини – безцінні. Особливо для його батьків. А життя тисячі дітей? А трьох тисяч? Ці діти сьогодні живуть повноцінним життям завдяки обладнанню, кошти на яке зібрали учасники «Пробігу під каштанами». Які ще докази потрібні?
Я можу порадити одне: приходьте на Пробіг і подивіться на цих дітей самі, на власні очі . Можливо, тоді ваші сумніви зникнуть остаточно.
– Яких результатів Ви очікуєте від Пробігу в цьому році?
– Знаєте, я не люблю загадувати. Я просто впевнена, що, як і всі 22 роки поспіль побачу багато радісних облич. Побачу безкомпромісну боротьбу за чемпіонство і торжество добра. Побачу мужніх людей, щасливих батьків і здорових дітей. А це такий заряд енергії, який робить тебе здатним на багато що. Тому я впевнена – історія «Пробігу під каштанами» продовжуватиметься ще багато років.
Я запрошую всіх розділити з нами це свято. Ми чекаємо вас 1 червня на Михайлівській площі.