Побудемо трохи «Капітанами очевидності» та почнемо з банальних істин. Біг, як і будь-який спорт, – насамперед фізичне навантаження на наш організм. Для того, щоб з цим навантаженням успішно справлятись, організм витрачає енергію. Той, хто пам’ятає шкільний курс з хімії та біології, точно знає, що будь-яка енергія – це результат хімічних процесів. При розщепленні харчових продуктів до кінцевих елементів – вуглекислого газу і води, – виділяється енергія, що дає нам сили для подолання будь-яких навантажень – підняття тяжкостей, біг на різні дистанції і тому подібне.
Організм, який відчуває фізичні навантаження, нагрівається і вимагає постійного охолодження. Тому, в процесі занять спортом ми втрачаємо значну кількість води – з потом, сечею і навіть з диханням. Цей процес називається гідратацією. Постійна втрата води вимагає не менш інтенсивного відновлення водного балансу в організмі. Простіше кажучи, займаючись спортом, пити потрібно багато й регулярно. Слабкість, втрата орієнтації в просторі – це перші ознаки зневоднення. Запобіжні заходи потрібно вживати негайно, інакше наслідки можуть бути набагато важчими, ніж здається.
На перший погляд, можна було б обмежитися простою водою. Але проблема полягає в тому, що з потом, з нашого організму виходять життєво необхідні речовини (насамперед, солі магнію, натрію і калію – так-звані “електроліти”). У звичайній питній воді таких солей міститься недостатньо. Результатом вимивання електролітів при фізичних навантаженнях є, насамперед, судоми (наприклад, ними часто страждають футболісти, якщо гра затягується).
Основним джерелом енергії, необхідної для фізичних навантажень, є глюкоза. Її розщеплення забезпечує нас силами та витривалістю. Проте, і її запас необхідно поповнювати. Причому, так само оперативно, як і під час витрат. Наприклад, під час бігу, їзди на велосипеді чи інтенсивних тренувань у спортзалі.
Тому, перед спортсменами (як професіоналами), так і перед аматорами – завжди стояла проблема пошуку оптимального засобу, який поєднував би в собі регідратацію (відновлення водного балансу організму) і поповнення витрат вимитих корисних речовин. Найпоширенішим засобом, що вирішує цю проблему, є ізотоніки.
З Вікіпедії, «ізотоніки (англ. ізотонічні напої) – спортивні напої, які допомагають організму відновлюватися після тривалих навантажень. В ізотоніках міститься невелика кількість солей і цукрів, концентрації, схожою з організмом людини. Під час навантаження організм втрачає рідину, а також розчинені в ній солі. Спортивні напої допомагають заповнити цю втрату, окрім того, вони поповнюють запаси глікогену ».
У таких напоях, як правило, міститься від 5 до 8 відсотків цукру, який допомагає відновити енергетичні резерви організму (глюкозу). Більшість спортсменів віддає перевагу ізотонікам під час тренувань на витривалість. Часто, подібні напої також містять вітаміни і мінерали, такі як: магній, кальцій і калій. Таким чином, ізотоніки відновлюють запаси електролітів, що в свою чергу, допомагають підтримувати необхідний кислотно-лужний баланс, а також рівень рідини в організмі.
Необхідність використання ізотоніків при активних фізичних навантаженнях доведена науковими та клінічними дослідженнями. Так, вчені з Единбурзького університету (Шотландія) досліджували вплив ізотонічних напоїв на організм підлітків. Було встановлено, що учасники експерименту могли виконувати вправи на 24% довше під час вживання ізотоніків. Дослідники прийшли до висновку, що ці напої (застосовувався шестипроцентний вуглеводний розчин, що містить цукор і електроліти) помітно підвищують витривалість, що особливо важливо при бігу на середні та довгі дистанції.
Серед ізотоніків, що безперечно викликають довіру, можна назвати продукцію бренду NUTRILITE. NUTRILITE визнаний брендом №1 у світі серед виробників вітамінів і дієтичних добавок на рослинній основі *. Спортсменам і аматорам багато чого ще може сказати той факт, що NUTRILITE є офіційним постачальником дієтичних добавок для всесвітньо відомого футбольного клубу «Мілан» з 2008 року.
Сьогодні в Україні NUTRILITE пропонує концентрований регідратаційний напій NUTRILITE STRIVE + ™, а також низькокалорійний і низьковуглеводний напій NUTRILITE FITH2O ™ для втамування спраги під час нескладної фізичної діяльності. Напої випускаються у вигляді концентрованого порошку в пакетику. Залишається «просто додати води», тобто розчинити вміст одного пакетика в 400 мл питної води.
Обидва напої мають приємний смак (NUTRILITE STRIVE + ™ – грейпфрута, а NUTRILITE FITH2O ™ – персика).
Важливо пам’ятати: ви можете використовувати NUTRILITE STRIVE + ™ не більше одного пакетика в день! NUTRILITE FITH2O ™ можна приймати до двох пакетиків на день.
На завершення відповіді на питання, як пити ізотоніки на дистанції Пробігу. На старт радимо виходити з пляшечкою готового ізотоніку. Досвідчені спортсмени радять не чекати відчуття втрати сил і не пити все разом, а спланувати перед стартом, за скільки часу ви припускаєте пройти дистанцію, розбити цей час на рівні проміжки і робити кілька ковтків ізотоніку з рівною періодичністю (скажімо, через 10-15 хвилин бігу ). Тоді компенсація енергії буде проводитися рівномірно і її вистачить на всю дистанцію.
До зустрічі на старті 7 вересня!
* Джерело: EuromonitorInternationalLimited, «Вітаміни та дієтичні добавки, обсяг світової роздрібного продажу 2012 рік»