На дистанції Пробігу не існує дрібниць, адже весь організм отримує навантаження – кожен орган починає працювати в екстремальному режимі.
Найбільше це стосується, звичайно ж, серця. Сама серцево-судинна система при бігу виконує найбільшу роботу. Організм при біговому навантаженні працює інтенсивніше, йому потрібно більше кисню і поживних речовин, які доставляються з кров’ю, тому інтенсивність «прокачування» крові зростає в кілька разів, що ми прекрасно відчуваємо, відчуваючи, як частішає пульс.
Регулярні заняття бігом тренують серце, це пов’язано з тим, що серцевий м’яз розвивається тільки при тривалих навантаженнях, постійні пробіжки забезпечують зниження ЧСС (частоти серцевих скорочень), серце починає функціонувати в спокійному режимі. Як наслідок, знижується ризик інсультів та інфарктів.
Однак, якщо в цілому біг оздоровлює серцево-судинну систему, існує і ряд серйозних обмежень для бігових тренувань. Так що без консультації кардіолога бігунові, що починає, не обійтися. Крім того, організм повинен бути підготовлений до нових навантажень відповідним чином. Ми говоримо про забезпечення нашого організму речовинами, необхідними для нормального перенесення цих незвичних навантажень.
Особливе місце в переліку таких речовин займають жирні кислоти Омега-3. Корисний ефект цих кислот для серцево-судинної системи був відкритий ще в 30-х роках минулого століття, а в 1970-і роки в США було проведено низку фундаментальних досліджень, які блискуче підтвердили це відкриття. Одночасно в ході цих досліджень були виявлені й інші оздоровчі властивості кислот Омега-3.
«Достатній вміст Омега-3 жирних кислот в раціоні помітно знижує ризик виникнення і розвитку серцево-судинних захворювань та інсультів, підвищеного кров’яного тиску, депресії, синдрому дефіциту уваги і гіперактивності, болів в суглобах, а також багатьох захворювань шкіри, – пояснює лікар-дієтолог , Віце-президент Асоціації дієтологів України Оксана Скиталінська. – Деякі дослідження показали, що Омега-3 жирні кислоти можуть стимулювати імунну систему і захищати нас від цілого ряду захворювань, включаючи, наприклад, хворобу Альцгеймера».
Важливо, що жирні кислоти Омега-3 не синтезуються самим організмом і людина може отримати їх тільки ззовні, з продуктами харчування. Найбільше цих кислот міститься в морепродуктах, зокрема, в м’ясі холодноводних риб (антарктичних, наприклад). Оскільки поголів’я такої риби постійно зменшується, вона не є доступною для багатьох людей. У багато місць ця риба доставляється в глибоко замороженому вигляді для тривалого зберігання, а таке зберігання значно зменшує вміст жирних кислот.
Відомим джерелом кислот Омега-3 є волоські горіхи, однак для потрібного ефекту їх доводиться споживати дуже багато (до 100 грамів на добу), що корисно далеко не всім, враховуючи алергію, що є у багатьох.
Ідеальне рішення для поповнення балансу жирних кислот сьогодні пропонують високі технології. Вони дали можливість синтезувати і отримувати етил-етерифіковані Омега-3 жирні кислоти, такі як E-EPA і комбінації E-EPA і E-DHA. Доведено, що Омега-3 кислоти, отримані таким чином, є більш високоочищеними і, відповідно, більш ефективними, ніж традиційні Омега-3. Саме такі кислоти випускаються у вигляді різних добавок і комплексів.
Споживання омега-3 жирних кислот в деяких країнах стало питанням державного значення. Так в США US Food and Drug Administration визнала сувору норма споживання цих кислот: 300 міліграмів на добу для здорових людей і 1 грам на добу – для людей, які страждають на ішемічну хворобу серця. Така ж норма пізніше була прийнята в Канаді. У деяких країнах, де морепродукти є дорогим імпортним товаром, прийнята норма споживання омега-3 жирних кислот не нижче 1 граму на добу для здорових людей.
«Раціон майже 80% українців бідний омега-3 жирними кислотами. Ця хронічна недостатність стає причиною, як різних порушень обміну речовин, так і серйозних захворювань», – коментує ситуацію в нашій країні Оксана Скиталінська. Ось чому включення жирних кислот Омега-3 в раціон українців є життєво важливим завданням.
Рекомендуючи регулярне вживання Омега-3 жирних кислот, лікарі-дієтологи також радять вибирати комплекси від перевірених, надійних виробників, що добре зарекомендували себе на ринку. Одним з таких виробників є NUTRILITE ™. NUTRILITE ™ Комплекс Омега-3 містить оптимальне співвідношення Омега-3 жирних кислот, одна капсула NUTRILITE Комплекс Омега-3 забезпечує організм приблизно такою ж кількістю омега-3 жирних кислот, як 28 г свіжої морської риби.
Якщо ви хочете, щоб серце на дистанції Пробігу дійсно працювало як «полум’яний мотор», спокійно витримуючи навантаження, щоб кров нормально циркулювала, дихання було рівним і ритмічним, а самі ви не відчували нічого, крім бадьорості, азарту і націленості на перемогу – почніть корисне «харчування» вашого організму вже зараз і не припиняйте після фінішу, адже Омега-3 кислоти – речовини, які необхідні не тільки для бігу, але і для того, щоб життя ваше було насиченим і повноцінним.
Текст підготовлений за матеріалами Оксани Скиталінської, Віце-президента Асоціації дієтологів України.