«За що нам така кара ?!», – так міркують багато сімей, які ще вчора відчували невимовне щастя – народження на світ немовляти. Їх можна зрозуміти: їм повідомили, що у їх крихітки страшний діагноз – вроджена вада серця.
Відповідь на питання «за що?» навряд чи може бути однозначною. А відповіді на питання «чому саме у нас?» можуть бути різними. Медики розрізняють ряд причин появи на світ дітей із вродженою вадою серця:
– Вірусна інфекція матері (грип, краснуха, свинка, віспа);
– Гіповітаміноз;
– Променевий вплив;
– Внутрішньоутробний ревматизм;
– Хронічна гіпоксія плода;
– Алкоголізм у батьків;
– Спадкові захворювання.
На жаль, ці причини зазвичай дізнаєшся, коли вже не можна нічого виправити або запобігти. І батьки залишаються сам на сам із загрозою життю найдорожчої істоти на світі.
Різновиди вад серця
До найбільш небезпечних вроджених аномалій розвитку серця, які найчастіше зустрічаються у дітей і лікуються оперативним втручанням, відносять наступні вади:
– Відкрита артеріальна (боталлов) вада;
– Дефект міжшлуночкової перегородки;
– Коарктація (звуження просвіту) аорти;
– Тетрада Фалло;
– Дефект міжпередсердної перегородки.
Відкрита артеріальна протока. Під час внутрішньоутробного розвитку в плода аорта і легенева артерія з’єднані між собою кровоносною судиною. Це дозволяє крові текти в обхід легенів поки вони не функціонують. Відразу ж після народження з першим криком легені новонародженого малюка розправляються, артеріальна ж протока через непотрібність закривається.
Що відбувається, якщо не закривається? Частина артеріальної крові замість того, щоб поширюватися по тканинах, живлячи їх киснем, повертається в легені. Вада проявляється у швидкій втомлюваності дитини, задишці, частими застудами. Можливе відставання у фізичному розвитку. Даний порок особливо часто зустрічається у недоношених дітей.
Дефект міжшлуночкової перегородки. Оскільки тиск крові в лівому шлуночку більший, ніж у правому, то частина крові скидається у праві відділи серця. Перевантаження кров’ю правого шлуночка призводить до перерозтягнення стінок і до порушення кровообігу. Прояви цієї вади серця: задишка, чутливість до інфекційних захворювань, призводить до серцевої недостатності.
Коарктація аорти – це обмежене звуження просвіту аорти, яке призводить до гіпертензії судин верхніх кінцівок, гіпертрофії лівого шлуночка і гіпоперфузії органів черевної порожнини і нижніх кінцівок. Особливо небезпечна у перші місяці життя.
Тетрада Фалло – це комбінована вада серця, що включає відразу чотири аномалії: стеноз вивідного тракту правого шлуночка, дефект міжшлуночкової перегородки, декстропозиція аорти (коли кров надходить в аорту з двох шлуночків замість одного) і гіпертрофію міокарда правого шлуночка.
Дефект міжпередсердної перегородки – це вроджена вада серця, при якій людина народжується з патологічним отвором між лівим і правим передсердям. Оскільки тиск крові в лівому передсерді завжди більший, ніж у правому, то частина крові з лівих відділів серця скидається у праві. Перевантажені кров’ю праві передсердя і шлуночок збільшуються у розмірах. Це призводить до порушень роботи серця.
Зовнішні прояви дефекту міжпередсердної перегородки: задишка, підвищена стомлюваність. Дитина з таким вираженим дефектом буде часто хворіти, повільніше розвиватися. Без лікування вади, у майбутньому ситуація ускладниться аритмією, підвищеним тиском (гіпертонією), серцевою недостатністю.
Вади серця бувають різного ступеня тяжкості. При наявності легкого ступеню вади достатньо постійного обстеження у дитячого кардіолога і вада може зникнути з часом (як кажуть, хворобу вдається «перерости»). У важких же випадках, без перебільшення, «зволікання смерті подібно». Рахунок йде на години.
Статистика горя
Статистика свідчить: вади серця у дітей – проблема світова. Щорічно у світі народжується близько 1400 тисяч дітей з вродженими вадами серця – це в середньому 0,7% дітей, народжених протягом року на всіх континентах. Причому, це співвідношення спостерігається як в країнах, що розвиваються, так і в розвинених країнах – таких як США, Японія, Швеція, Фінляндія, Канада.
В Україні щороку народжується 10 000 дітей із вадою серця, більше 1,5 тисяч з них потребує невідкладної кардіохірургічної допомоги.
Тривожний симптом – зростає число більш важких, комбінованих вад серця з частим несприятливим результатом уже в перші місяці життя. Навіть у таких країнах як США і Великобританія у разі природного перебігу хвороби до кінця 1-го року життя гинуть понад 70% дітей. У Північній Америці вроджена патологія серця є причиною смерті у 37% немовлят, у Західній Європі – у 45%.
За сухими цифрами стоять горе і сльози. Вдумаймося, 90% дітей із вродженою вадою серця гинуть у віці до 1 року, якщо не проведена термінова операція. Операція повинна проводитися саме терміново, оскільки 20% дітей вже до кінця 1-го року життя стають абсолютно або відносно неоперабельними через незворотні зміни в організмі. Шанс дожити до юнацького віку без операції є тільки у 10-15% дітей із вадами серця.
У той же час при високорозвиненій системі кардіохірургічної допомоги та її своєчасному наданні до кінця 1-го року життя смертність дітей від фатальних 90% знижується до 7-10%.
Ці цифри переконують самі по собі. До них не потрібно нічого додавати. Вони – сухий, але найвагоміший аргумент на користь того, наскільки важлива своєчасна високопрофесійна медична допомога. І коли ця допомога є, горе змінюється надією, а надія – щастям.
Статистика надії
На щастя, в Україні є місця, де успішно боряться із вадами серця у дітей. І найчастіше здобувають перемогу, завдяки самовідданості та високому професіоналізму. Одне з таких місць – Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. Сьогодні фахівці Центру виконують корекцію найскладніших вроджених вад серця незалежно від віку пацієнтів.
Багато це чи мало? Якщо врахувати, що за кожною операцією – врятоване життя, це дуже багато, неймовірно багато. Якщо згадати, скільки дітей в Україні терміново потребує подібної допомоги – це набагато менше, ніж необхідно.
Володимир Жовнір, головний лікар Науково-практичного медичного Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України:
– Як було вже доведено роботою і досягненнями колективу Центру дитячої кардіології та кардіохірургії, потенціал подальшого розвитку нашого кардіоцентру величезний. Насамперед це: збільшення обсягу ефективної медичної допомоги, підвищення клінічних показників лікування (які вже відповідають рівню провідних клінік Європи та США); вдосконалення та подальше поширення в Україні новітніх технологій лікування патологій серця і судин (як вроджених, так і набутих); створення на базі центру ефективної системи реабілітації пацієнтів після оперативного лікування, участь у розробці та апробації новітнього медичного обладнання.
Необхідність надавати висококласну допомогу все більшій кількості пацієнтів і абсолютно безкоштовна медична допомога громадянам України у такій витратній сфері як кардіохірургія неможлива без належного забезпечення і фінансування. Ми постійно стикаємося із проблемою зношення обладнання, частина з якого роками не вимикається, рятуючи життя все більшій кількості пацієнтів, і вже морально застаріла або потребує ремонту / заміни. Завдяки спонсорам і партнерам ми намагаємося вирішувати найтерміновіші проблеми, підтримуючи і розвиваючи те, що маємо нині. Але без серйозних міжнародних та недержавних програм і проектів, постійної інформаційної підтримки, яка часто не менш важлива ніж матеріальна, зробити роботу наших медиків більш ефективною неможливо.
Для роботи Центру постійно потрібне як новітнє обладнання так і щоденні витратні матеріали. Завдяки допомозі громадськості (зокрема, учасників традиційного «Пробігу під каштанами») така допомога постійно надається. Але й необхідність у такій допомозі не зникає. Тому Пробіг, незважаючи на непросту ситуацію, буде стартувати і в цьому році, і в майбутньому. І як завжди, організатори чекають на старті всіх небайдужих до долі наших дітей. Чекають кожного з вас.